Illatos levendula
A levendula gyógyító ereje a virágjában található értékes illóolajban rejlik.
A virágokat nyáron, szárával együtt, mindig a teljes nyíláskor kell betakarítani a déli órákban, mert a napsütés hatására ekkor a legmagasabb a növény illóolaj tartalma. Kis csokorba kötve, fejjel lefelé lógatva, sötét, meleg helyen szárítjuk. Majd a virágokat szárukról lehúzva, szárát apróra vágva felhasználjuk.
Gyógynövényteák:
A levendula virágából főzött gyógytea hatásos görcsoldásra, fejfájásra, idegnyugtatásra, valamint gyomor és bélbántalmak kezelésére.
5-10 dkg szárított gyógynövényt vagy a növények (pl. hársfavirág, rozmaring, levendula, kakukkfű) keverékét 1 liter vízzel 5-10 percig főzzük, majd szűrjük le és fogyasszuk.
Levendulás fürdő:
Gyógynövényeinket nem csak a konyhánkban, hanem a fürdőkádunkban is élvezhetjük.
Reuma és idegzsába ellen vegyünk levendulás fürdőt, amely ellazítja az izmokat és csökkenti a fájdalmat, míg a rozmaring a hideg végtagokra kiválóan alkalmazható.
Elkészítése: 10 dkg szárított levendulát öntsük le 1 liter forró vízzel, hagyjuk állni 10 percig. Leszűrést követően a kivonatot kevés (kb. 20 ml) tejszínnel, és 10 csepp (gyógyszertári) citromfű illóolajjal keverjük el. Mivel az illóolaj vízben nem oldódik, ezért emulgeátorként tejet vagy tejszínt használjunk, melyek segítségével az olajcseppek feloldódnak a fürdővízben, a semmiféle irritációt nem okoznak, ezáltal zavartalanul élvezhetjük illatos, ellazulást nyújtó fürdőnket.
Kitűnő ajándék lehet szeretteink számára. A szárított levendulavirágokat-és szárakat töltsük apró, csinos zsákocskákba, kössük át lila szalaggal és mellékeljünk hozzá egy cédulát, amelyen az elkészítése szerepeljen.
Leave a reply